Międzynarodowa mobilność nauczycieli ZS6 na Cyprze

2.10.2021

W dniach 26 – 02.10.2021r. grupa nauczycieli ZS6 w składzie: Grażyna Adamczyk, Ewelina Tomala, Aleksandra Ochojska-Paluch, Stanisława Szulc, Monika Zielenkiewicz, Monika Bielińska-Wawoczny, Wiesława Deręgowska i Ewa Durczok z lotniska w Katowicach udała się na słoneczny Cypr, w celu odbycia szkolenia w ramach projektu ,,Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego ” na zasadach Programu Power sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe.

27.09.21 odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym przedstawiony został harmonogram zajęć na poszczególne dni, prezentacje dotyczące systemu edukacji dzieci i młodzieży oraz zarys wydarzeń historycznych na Cyprze. Nauczyciele zostali zapoznani z działalnością compani ShipCon, która zawodowo zajmuję się organizacją i koordynacją projektów.

28.09 wizyta w AUTISM SUPPORT CENTRE-FAMAGUSTA. W ośrodku tym poznałyśmy metody pracy z osobami że spektrum autyzmu, bazą ośrodka, pomocami dydaktycznymi oraz zasadami pracy panującymi w ośrodku. W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w wycieczce objazdowej na której zobaczyliśmy piękną plażę PROTARAS, zapierające dech w piersiach SEA CAVES oraz CAPE Greco.

29.09 wizytą w szkole specjalnej w Larnace. Podczas spotkania uczestniczki miały okazję wziąć udział w różnorodnych zajęciach prowadzonych w tej placówce i obserwować pracę swoich cypryjskich kolegów. Grupa została serdecznie przywitana przez dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów. Zwiedziła wszystkie pracownie terapeutyczne oraz uczestniczyła w warsztatach muzycznych i językowych, podczas których zaprezentowano sposoby komunikacji alternatywnej stosowane podczas zajęć edukacyjnych z uczniami o specjalnych potrzebach. Popołudnie upłynęło na zwiedzaniu centrum Larnaki, średniowiecznego zamku oraz Cerkwii św. Łazarza.

30.09 wizyta w Technical School A’Iakovos), największej szkoły zawodowej na Cyprze. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele pracowni i warsztatów, w których prowadzone są zajęcia teoretyczne i praktyczne w takich kierunkach jak: mechanik samochodowy spawacz, stolarz, instalator wodno-kanalizacyjny dekorator wnętrz i reklamy i inne. Popołudnie spędziliśmy zwiedzając Pafos, stanowiska archeologicznie w Kurion oraz miejsce narodzin Afrodyty.

01.10 wizyta w siedzibie firmy ShipCon, gdzie uczestniczyliśmy w zdjęciach na temat alternatywnych metod komunikacji oraz funkcjonowania i organizacji życia osób z niepełnosprawnościami. Po zakończeniu zajęć otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w projekcie.