31 Światowy Dzień Bez Tytoniu

4.06.2020

WHO: „Rzuć palenie zanim będzie za późno- nie toń w nikotynie”

Na świecie żyje blisko 7 miliardów ludzi, z czego, jak wskazują dane szacunkowe, ponad miliard z nich sięga po papierosy.

W Polsce żyje ponad 38 milionów ludzi, z czego dziewięć milionów stanowią palacze. Liczba ta plasuje nas w czołówce państw, w których konsumpcja tytoniu jest największa.

Powyższe dane są przerażające, obrazując skalę zjawiska, jakim jest nałóg nikotynowy. Nic dziwnego, iż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła już w 1988r. ustanowić dzień 31 Maja Światowym Dniem Bez Tytoniu. Dzień ten jest okazją do zwrócenia uwagi na zdrowotne, społeczne i ekonomiczne skutki palenia papierosów. Ma on równie na celu zachęcić do 24 godzinnej abstynencji nikotynowej. Czas pozornie krótki, ale pozwala na wydłużenie życia, bowiem każdy wypalony papieros skraca je aż o 4 minuty. Co 10 minut ktoś na świecie umiera w skutek palenia papierosów!

Spalanie tytoniu w wysokiej temperaturze w „papierowej koszulce” jest procesem chemicznym. Uwalniający się dym składa się z ok. 400 związków chemicznych (aż 40
z nich to substancje rakotwórcze)
. Paląc papierosy wszystkie te substancje wprowadzamy zarówno do swojego organizmu, jak i osób w towarzystwie których palimy. Jest to tzw. palenie bierne. Wdychając dym tytoniowy wyrządzamy nieodwracalne szkody w naszym organizmie:

– choroby układu krążenia: (np. zawał, miażdżyca)

– choroby dróg oddechowych i płuc (w tym rak),

– obniżenie odporności

– zwiększenie podatności na inne choroby nowotworowe

– udary

– „tytoniowa twarz”- tak dermatolodzy określają twarz palacza: ziemista, szara cera w skutek zastoju krążenia krwi oraz braku witamin A,K i E, co powoduje utratę elastyczności oraz wcześniejsze pojawienie się zmarszczek).

Jak wskazują dane, kampanie na rzecz walki z nałogiem nikotynowym prowadzone przez WHO przynoszą pożądany efekt. Odnotowuje się bowiem tendencję spadkową osób palących. W 2011r. palacze stanowili 31%, a roku 2019 aż 10% mniej tj. 21%. Tegoroczne obchody Dnia Bez Tytoniu ukierunkowane są zwłaszcza na osoby młode, które nie są jeszcze w nałogu, stąd hasło „Rzuć palenie zanim będzie za późno- nie toń w nikotynie”. Organizacja chce zachęcić te osoby, aby coraz częściej mówiły; „Dziękuję, ja nie palę”. Jest to możliwe do osiągnięcia, bowiem w ostatnich latach nastała moda na zdrowy styl życia. Ludzie coraz częściej uprawiają różnego rodzaju sporty, odżywiają się zdrowo, odstawiając wszelkie używki i nałogi. Dziwna „moda” na papierosy odchodzi w niepamięć, a samo palenie staje się źle postrzegane.

pielęgniarka szkolna