Bądźmy razem profilaktyka z integracją w tle

21.05.2014

Co 10 sekund z powodu alkoholu umiera człowiek – alarmuje WHO! Z powodu  picia alkoholu na świecie co roku umiera 3,3 mln ludzi (więcej niż łącznie na AIDS, gruźlicę i na skutek przemocy) – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To oznacza, że co 10 sekund następuje zgon związany z piciem alkoholu.

WHO ubolewa nad brakiem działań władz w tym okresie, w szczególności w zakresie zapobiegania. Wychodząc naprzeciw alarmującym informacjom nasza szkoła we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół i Wychowanków Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku oraz Miastem Rybnik przygotowała projekt „Bądźmy razem – profilaktyka z  integracją w tle.” Młodzież niepełnosprawna jest szczególnie podatna na różne nałogi i kontakt z alkoholem. Ma niską świadomość zagrożeń, nie potrafi odmawiać, często obraca się w nieodpowiednim towarzystwie. Picie alkoholu w okresie dojrzewania może poważnie uszkadzać procesy rozwojowe. Młodzi ludzie mają niższą tolerancję na alkohol i szybciej się uzależniają. Kontrolowane picie może zakończyć się po 5-6 miesiącach. Zajęcia profilaktyczne mają uświadomić uczniom i ich rodzicom konsekwencje wczesnego rozpoczynania nadużywania alkoholu.  W ramach projektu zaplanowaliśmy cykl spotkań ze specjalistami zarówno dla uczniów, jak i rodziców oraz wspólne spotkania integracyjne. 30 maja o godzinie 13.00 odbędzie spotkanie dla rodziców oraz uczniów Zespołu Szkół nr 6 z terapeutą uzależnień Bernadetą Lampert poświęcone problemom wynikającym z nadużywania alkoholu szczególnie przez młodzież.

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych rodziców!

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Rybnika