Biblioteka szkolna spotkanie z cyklu „Poznaj inne oblicze znanej ci osoby”

7.04.2017

Z uczniami naszej szkoły podzieliła się wspomnieniami, przedstawiła zdjęcia dokumentujące jej działalność.
Uczniowie dowiedzieli się też w jaki sposób dzieci bawiły się w czasach kiedy pani Maria była dzieckiem i nastolatką. Wiedzą już co to gra w klipę, w koble, jak samodzielnie szyły lalki szmacianki.

Jednak większość czasu spotkania zdominowała tematyka świąt wielkanocnych,  gdyż Górny Śląsk słynie z bogactwa tradycji i zwyczajów, zwłaszcza tych związanych ze świętami. Triduum Paschalne i Wielkanoc to dla mieszkańców naszego regionu szczególny czas modlitwy i zadumy, ale także kultywowania wielu dawnych tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się w Niedzielę Palmową. W ten dzień święci się palmy wielkanocne, które są symbolem odradzającego się życia, nadejścia wiosny i triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.
Pani Maria opowiedziała jak robi się śląskie tradycyjne palmy. Są one skromne, wykonuje się je z wierzby, leszczyny, bukszpanu, barwinka, borówki, cisu i widłaku. Bazie (tzw. bagniątka lub kotki) z palmy chroniły całe rodziny przed chorobami gardła. Z poświęconej palmy robiło się krzyżyki, które w pierwszy i drugi dzień świat wielkanocnych zatykano na polach  by był dobry urodzaj.  Zatykano też je w domach i oborach by chroniły przed nieszczęściem.  Stawiano też  w oknach, wkładano za lustro i święte obrazy na szczęście.

Nasz gość opowiadał też o sposobach zdobienia jajek, które są symbolem początku i źródła życia. Zdobieniem zajmują się głównie kobiety. Na stole wielkanocnym jajko króluje, gdyż uważa się je również za znak Zmartwychwstania, odradzania i powrotu do życia.
Uczniowie dowiedzieli się, że najstarszym sposobem jest zdobienie jednobarwne czyli kraszenie – tzw. kroszonki. Najczęstszą techniką zdobienia jajek to skrobanie rysunku ostrym narzędziem na barwionym na jeden kolor jajku.
Trudno było pojąć uczniom, że kiedyś nie było farb, kobiety barwiły jajka farbami naturalnymi: wywarem z płatków cebuli, kory dzikiej jabłoni, dzikiego bzu, płatków bławatków, kory dębowej  czy też pędów żyta.
Można też zdobić jajka woskiem, malować farbami, pisakami, tuszem.

Pani Maria jest przykładem osoby aktywnej, która całe swe życie w miły i pożyteczny sposób wykorzystuje wolny czas.
Nauczycielki pani Adriana i Dorota podkreśliły jak ważne jest umiejętnie wykorzystanie czasu.
Uczennica Sandra w podziękowaniu narysowała portret pani Marii, za który otrzymała prezent – jajko własnoręcznie wykonane przez naszego gościa.
Dziękujemy pani Marii za spotkanie!

Opis – Dorota Porwoł
Zdjęcia – Adriana Kowalczyk, Dorota Porwoł