Boże Narodzenie tuż, tuż

21.12.2011

Nasza szkoła przybrała już odświętną szatę. Pojawiła się  choinka, są także kolorowe lampki. Szkolne korytarze również zostały udekorowane. Uczniowie podczas zajęć także wykonywali różnorodne ozdoby i dekoracje świąteczne. Wszak grudzień to czas szczególny.

Z początkiem miesiąca rozpoczyna się okres przygotowawczy do nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Chrześcijańskie święto Bożego Narodzenia zostało wprowadzone w starożytności dla uczczenia tajemnicy narodzenia Jezusa Chrystusa. Zaczęto je obchodzić w IV wieku. Święto zostało poprzedzone okresem przygotowawczym, czyli adwentem  połączonym z postem oraz – wigilią.

Z tym wyjątkowym dniem w roku, wiąże się wiele wierzeń ludowych, takich jak przekonanie o tym, że woda w źródłach i potokach zamienia w wino, a zwierzęta mówią ludzkim głosem.  Na podstawie pogody w kolejnych dniach od 25 grudnia do 6 stycznia wróżono, jaka będzie pogoda w kolejnych miesiącach przyszłego roku.

Trudno wyobrazić sobie Święta bez śpiewania kolęd, zwyczaju szczególnie pielęgnowanego w krajach słowiańskich, z którym wiąże się nieco już zanikający inny zwyczaj – kolędowania, czyli obchodzenia domów ze śpiewem kolęd i składaniem życzeń. Trudno także wyobrazić sobie Święta bez przybranej ozdobami choinki.  Zwyczaj ten jest stosunkowo młody, choć w wielu kulturach i religiach drzewo iglaste od dawien dawna było symbolem życia.

Jednak świąteczne drzewko w z postaci zbliżonej do tej którą znamy pojawiło się w niemieckiej Nadrenii na przełomie XV i XVI wieku. Symbolizujące rajskie drzewo świerki lub jodły przyozdabiano jabłkami dla przypomnienia odkupienia grzechu pierworodnego, świeczkami – na znak światła Chrystusa, zaś na czubku umieszczano gwiazdę betlejemską czyli zwiastun narodzin Zbawiciela. Do Polski zwyczaj strojenia świątecznego drzewka przywędrował dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.

Święta kojarzą nam się również z życzeniami wypisywanymi na specjalnie ozdobionych kartkach. Pierwszą taką kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłano w Anglii w 1842 r. Tak naprawdę jednak zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na specjalnych kartkach stał się popularny na całym świecie dopiero w latach 20. XX wieku. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w., najwcześniej na terenie Galicji.

Korzystając z okazji Dyrekcja, pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 6 składają Państwu serdeczne życzenia świąteczne. Dużo zdrowia, wielu radosnych chwil przy wigilijnym stole, spotkań w gronie rodzinnym oraz wiele życzliwości. Nich te święta obudzą w nas pokłady życzliwości i wzajemnego zrozumienia zaś nadchodzący Nowy Rok obfituje wyłącznie w radosne chwile.