„Igłą malowane”

12.02.2011

10 lutego klasy IIB/P oraz IIIC/P pod opieką pań: Doroty, Adriany i Stasi udały się do  Rybnika. Głównym celem wycieczki było zapoznanie się z wystawą haftu pani Urszuli Maciończyk „Igłą malowane” oraz udział w lekcji bibliotecznej: środki audiowizualne.

Wyjechaliśmy naszym busem szkolnym w piękne słoneczne południe.
W bibliotece pedagogicznej przywitała nas pani Helena Ratajczak –  wieloletnia pracownica tejże biblioteki. Na powitanie poczęstowała nas herbatą i krótko przedstawiła historię działalności wojewódzkiej biblioteki pedagogicznej pokazując nam ciekawe zdjęcia w kronice biblioteki.

Następnie zwiedziliśmy wystawę prac pani Urszuli Macionczyk, które  wykonane są miniaturowym haftem krzyżykowym. Na haftowanych obrazach widać cienie, półcienie, zmarszczki na twarzach postaci oraz załamania światła.
Tematyka prac  jest bardzo różnorodna: kwiaty, krajobrazy, twarze i postacie kobiece, zwierzęta. Ostatnio autorka wyszywa głównie pejzaże oraz wielkie dzieła malarskie przeniesione na płótno barwnymi nićmi i namalowane igłą. Są to między innymi obrazy Chełmońskiego, Da Vinci, Constable’a. Swoją pasją pani Urszula zaraziła również członków swojej rodziny – w dzieciństwie wyszywali jej synowie a obecnie zajmują  się tym wnuczki.

Nasi uczniowie z wielkim zaciekawieniem przyglądali się pracom, tym bardziej, że sami na lekcjach krawiectwa uczą się wyszywać serwetki poznając różne rodzaje haftu.
Jeden z uczniów był zainteresowany  ceną, którą  trzeba zapłacić by móc kupić obraz namalowany igłą przez panią Urszulę. Byliśmy wszyscy zaskoczeni odpowiedzią: pani Maciończyk nie sprzedaje swoich prac, gdyż jest do nich mocno przywiązana ale bardzo często stanowią one prezenty i pamiątki dla rodziny i znajomych.

Potem zwiedziliśmy całą bibliotekę, wszystkie jej pomieszczenia: uczniowie przeszli przez cały labirynt półek z książkami, mało brakowało a zagubili by się w nim.
 „Rzuciliśmy okiem” na pięknie opracowane katalogi książek a potem pani Helenka pokazała młodzieży zbiory specjalne: dokumenty dźwiękowe czyli  nagrania muzyczne, nagrania do nauki języków obcych, dokumenty elektroniczne: multimedialne encyklopedie, programy edukacyjne, komputerowe podręczniki, słowniki, dokumenty filmowe – filmy i programy edukacyjne z zakresu edukacji wychowawczej, ekologicznej, zdrowotnej, regionalnej, czytelniczej, medialnej, europejskiej oraz zbiory ilustracyjne: fotografie, rysunki, reprodukcje malarskie, albumy. Nasi uczniowie oglądali wszystko z ogromnym zaciekawieniem.

Na zakończenie wycieczki pożegnaliśmy się z pozostałymi pracownicami biblioteki pedagogicznej a pani Helena Ratajczak wręczyła naszym uczniom zakładki do książek, na których widnieją informacje dotyczące pracy pedagogicznej biblioteki wojewódzkiej.