Lekcja ekologii w terenie

15.04.2018

Z okazji Tygodnia Ekologicznego w naszej szkole uczniowie klas 2 i 3 , z paniami Izabelą, Oktawią i Adrianną, pojechali na lekcję przyrody na żywo do Cysterskiego Parku Krajobrazowego w Rudach. Na wstępie uczniowie zapoznali się z ogólną historią Cystersów i ich działalności w Rudach oraz zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Następnie wysłuchali legend udostępnionych w punkcie informacji turystycznej. Zgodnie z wysłuchaną legendą młodzież poszła szukać wiekowego dębu zwanego Cystersem. Dąb ten liczy około 500 lat i jest jednym z najpiękniejszych starych drzew na Górnym Śląsku. Zwiedzając Park Krajobrazowy umiejscowiony przy zespole pałacowo-klasztornym i Dolinie Rudy, uczniowie szukali ciekawych roślin i zwierząt. Poznali pięknie kwitnące wiosenne rośliny jak zawilce, miodunki czy pachnący czosnek niedźwiedzi. Dowiedzieli się o potrzebie ochrony zagrożonych gatunków oraz o bezpiecznych i ekologicznych zachowaniach na terenie parku i wszystkich miejsc gdzie bytują zwierzęta i rosną ciekawe rośliny. Nad rzeką Rudą uczestnicy wycieczki wysłuchali ptasiego koncertu, obserwowali pracę dzięcioła i innych ptaków budujących o tej porze gniazda. Wokół samej rzeki widoczne były ślady bytowania bobrów, a tablice edukacyjne wyjaśniły dlaczego zwierzę to jest nazywane wodnym architektem. Na zakończenie wycieczki udało się przywabić kaczki krzyżówki które zaprezentowały swoje piękne godowe barwy i niezwykłą chęć zjedzenia chlebusia i kanapeczek. Wszyscy wrócili zadowoleni, dotlenieni , wypoczęci po kontakcie z naturą i przeświadczeni, że przyrodę należy chronić, opiekować się roślinami i zwierzętami oraz dbać o to , by piękne przyrodniczo miejsca przetrwały dla przyszłych pokoleń.