Palenie zabija

30.05.2013

Z okazji „Dnia bez papierosa” przypadającego 31 maja ustanowionego przez Światową Organizację Zdrowia w  naszej szkole zorganizowano dla młodzieży zajęcia profilaktyczne prowadzone przez pedagoga szkolnego, panią Monikę Zielenkiewicz.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa oraz projekcja filmu dotyczącego problematyki szkodliwości palenia. Zdaniem uczniów ludzie palą dla szpanu, dla przyjemności. Zdaniem uczniów ludzie sięgają po papierosa, bo palenie uspakaja, relaksuje, ale także uzależnia. Ostatnio prowadzone badania oraz statystyki kwalifikują palenie tytoniu jako śmiertelne zagrożenie dla zdrowia. Palenie tytoniu jest chorobą, która zabija 4 miliony palaczy rocznie, co 8 sekund w skutek palenia papierosów umiera jedna osoba, osoby palące żyją kilkanaście lat krócej niż te, które nie palą.  Wypalenia jednego papierosa skraca życie o 11 minut. Skład dymu tytoniowego zawiera szereg substancji chemicznych, trucizn, które powodują m.in. choroby układu krążenia, układu oddechowego.  W świetle badań niemal połowa palących umiera przedwcześnie. Na rzucenie palenia nigdy nie jest zbyt późno.