Pouczająca wycieczka do Sądu Rejonowego

15.12.2016

Przed rozpoczęciem rozprawy pani Sędzia opowiedziała młodzieży o swojej pracy oraz przedstawiła wokandę spraw, które mogliśmy obserwować. Uczniowie uczestniczyli w trzech procesach sądowych z udziałem obrońcy i prokuratora w charakterze publiczności.  Rozprawy dotyczyły kradzieży, niszczenia mienia oraz składania fałszywych zeznań.

Po każdej rozprawie pani Sędzia przybliżała nam niektóre niuanse prawne dotyczące zakończonego procesu i konieczności mówienia prawdy. Ponadto uczniowie mieli możliwość, zadawania pani Sędzi pytań dotyczących konkretnych przypadków łamania prawa przez nieletnich. Liczne pytania młodzieży świadczyły o ich zainteresowaniu omawianą problematyką. Udział w rozprawie sądowej to  lekcja, która na długo zapadnie  w naszej pamięci.