Relacja z Tygodnia Ekologicznego

1.05.2010

W dniach od 19 do 23 kwietnia w naszej szkole obchodzono Tydzień Ekologiczny.
Tym samym włączyliśmy się do uroczystych obchodów 40 – lecia  jubileuszowego Międzynarodowego Dnia Ziemi na świecie i 20 – lecia w Polsce. W tym roku zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi brzmi:

„BIORÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS”.

Tydzień rozpoczął się od zajęć z terapeutą uzależnień, z Rybnickiego Stowarzyszenia Abstynenckiego w Rybniku. Także w 1-szym dniu cała młodzież wraz z nauczycielami  wzięła udział w sprzątaniu terenów w pobliżu naszej szkoły. Zebrano 27 worków śmieci na terenie wokół naszej szkoły, na trasie do przystanków, z których korzystają nasi uczniowie, na drodze do kościoła oraz na boisku szkolnym.

W drugim i czwartym dniu TE młodzież wybranych klas pojechała na wycieczki dydaktyczne do Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe.

W kolejnym dniu cała młodzież brała udział w zajęciach „Ekologia na co dzień” . Na lekcjach oraz na  zajęciach wyrównawczych nauczyciele wplatali treści ekologiczne w postaci eko-zagadek, krzyżówek, rebusów, kolorowanek, zabawy w teatr itd. Pracowano także korzystając z tematycznych  kart pracy. Odbywały się projekcje filmów:„ Makrokosmos”, „Wędrówki z potworami”, ‘Tryumf ssaków”, „Jurasie park”, Forest Gump”. Filmy te w bardzo zróżnicowany sposób ukazują piękno i bogactwo naszej planety.

Świetlica szkolna ogłosiła konkurs na plakat o tematyce tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. W piątek nastąpiło jego rozwiązanie i ogłoszenie wyników. Także w piątek odbył się Konkurs Ekologiczny, w którym można było zdobyć wiele ciekawych nagród, m.in. karmnik dla ptaków.

Na apelu zamykającym i podsumowującym obchody Te w naszej szkole wszyscy uczestnicy otrzymali drobny upominek  – batoniki ze zbóż.