Relacja z wyjazdu do Bacau w Rumunii

14.03.2019

W dniach od 03.03.2019 do 09.03.2019 grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły brała udział w wizycie w szkole partnerskiej w Bacau, w Rumunii. Wyjazd realizowany był w ramach projektu Erasmus + „Gold Hearts”. W spotkaniu wzięły także udział grupy z Grecji i Turcji. Pierwszego dnia udaliśmy się z wizytą do szkoły artystycznej „George Apostu” w Bacau. Mieliśmy okazję zwiedzić placówkę, a także wysłuchać przygotowanych przez uczniów prezentacji na temat Rumunii, tradycyjnej kuchni, muzyki, tańca oraz systemu edukacji. Następnie zjedliśmy wspólny obiad, który był świetną okazją do poznania się. Po południu wysłuchaliśmy koncertu przygotowanego przez uczniów szkoły w Bacau. Wieczorem wszystkie grupy wspólnie przygotowały wieczór międzykulturowy. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych przysmaków z innych krajów oraz poznać ludowe tańce i muzykę Rumunii. We wtorek udaliśmy się do stowarzyszenia „Betania”, które organizuje zajęcia dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawności. Mieliśmy okazję zobaczyć pracownie i zdobyć informacje na temat prowadzonych terapii. Po powrocie i wspólnym obiedzie uczniowie i nauczyciele rozpoczęli pracę nad muralem w szkole. Wieczorem zwiedzaliśmy miasto. W środę odbyła się wycieczka do kopalni soli Targu Ocna oraz do uzdrowiska ze źródłami w Slanic Moldova. Jest to bardzo malownicze miejsce o bogatej historii. Tam też wspólnie zjedliśmy obiad w regionalnej restauracji. Wieczorem wybraliśmy się po pamiątki. Czwartek poświęcony był zajęciom w szkole. Dokończono pracę nad muralem oraz wspólnie odśpiewano hymn projektu. Zwiedziliśmy również muzeum historyczne w Bacau, gdzie dowiedzieliśmy się wiele o tradycji i historii kraju i regionu. Dzień zakończono wspólną kolacją. Uczestnicy spotkania otrzymali certyfikaty oraz mieli okazję do wspólnej zabawy. W piątek uczniowie uczestniczyli w warsztatach, w trakcie których przygotowali kartki z okazji dnia kobiet. Był też czas na pożegnanie z innymi uczestnikami projektu. Dziękujemy za mile spędzony czas. Wróciliśmy bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia.