Śląsko godka -język serca czyli XIV Regionalny Konkurs Gawędziarzy w Rybniku -Niewiadomiu

1.06.2012

W dniu 17 maja w Domu Kultury w Niewiadomiu odbył się XIV Regionalny Konkurs Gawędziarzy zatytułowany "Śląsko godaka – język serca". Celem konkursu było pielęgnowanie i kultywowanie gwary śląskiej, uwrażliwienie młodego pokolenia na kulturę, historię i obyczajowość regionu. Ponadto stworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz umożliwienie młodym ludziom prezentowania własnych talentów.

W konkursie wzięło udział 46 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Atrakcji było co niemiara, występy wzbogacono regionalnymi strojami i rekwizytami. Naszą szkolę reprezentowali dwaj uczniowie Tomasz Fojcik i Piotr Holona, których przygotowała pani Dorota Porwoł. Tomasz zaprezentował  własny tekst pisany wspólnie ze swoją babcią. Natomiast Piotr wykorzystał fragmenty utworu śląskiego gawędziarza pana Jerzego Buczyńskiego.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 18 maja również w sali kinowo-widowiskowej Domu Kultury w Niewiadomiu. Jury złożone ze znawców gwary i tradycji śląskiej brało pod uwagę m.in. poprawność gwarową, dobór gawędy, interpretacja tekstu, strój i gra aktorska, ogólny wyraz artystyczny. Laureatom wręczono dyplomy, nagrody i wyróżnienia. Tomasz Fojcik i Piotr Holona otrzymali wyróżnienia.

Rozdaniu nagród towarzyszyło przedstawienie w wykonaniu nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Chorzowie pt.: "Co ludzie pedzom?". Spektakl ten został zrealizowany na podstawie "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Wszyscy świetnie się bawili!