Światowy Dzień Rzucania Palenia

20.11.2013

W trzeci czwartek listopada z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, zatwierdzony przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół nr 6 uczestniczyli w spotkania z przedstawicielkami Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rybniku.

W prelekcji uczestniczył także pan Edward , który palił papierosy ale zerwał z nałogiem i mówił o swoich doświadczeniach w walce z paleniem. W świetle danych statystycznych z powodu chorób spowodowanych paleniem na świecie umiera każdego dnia blisko 10 000 ludzi.

Ostatnio prowadzone statystyki kwalifikują palenie tytoniu jako śmiertelne zagrożenie dla zdrowia. Palenie tytoniu jest chorobą, która zabija rocznie blisko 4 miliony palaczy. Nie ulega wątpliwości, że osoby palące żyją kilkanaście lat krócej niż te, które nie palą.  Wypalenie jednego papierosa skraca życie o kilkanaście minut.

Skład dymu tytoniowego zawiera blisko  tysiące substancji chemicznych, trucizn, które powodują m.in. choroby układu krążenia, układu oddechowego. Rzucenie palenia przez osobę wypalającą paczkę papierosów dziennie pozwala zaoszczędzić w skali roku ponad 3 tysiące złotych.  Zatem szkoda zdrowia i pieniędzy – Rzuć palenie.  W trakcie spotkania była okazja zobaczyć film o chorujących palaczach oraz  sprawdzić ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.