Tydzień Regionalny 2021

8.12.2021

Na przełomie listopada i grudnia w Zespole Szkół nr 6 w Rybniku zorganizowano Tydzień Regionalny. Przez kilka dnia młodzież wspólnie z nauczycielami zajmowała się wybranymi przejawami śląskiej tradycji. Uczniowie odwiedzili m.in. Muzeum w Rybniku oraz zwiedzili zabytkową kopalnie „Ignacy” w Rybniku – Niewiadomiu. Mieli okazje podziwiać panoramę dzielnicy z dawnej wieży ciśnień przerobionej na punkt widokowy. Na terenie szkoły zorganizowano m.in. warsztaty kulinarne, plastyczne, malowano węglem Śląskie Bieboki, wykonywano ozdoby świąteczne ze słomy i bibuły, pleciono wianki śląskie oraz wykonywano czako czyli górnicze, galowe nakrycie głowy. Ponadto były wróżby andrzejkowe w ramach „Lacz & hut day”, lanie wosku, projektowanie świątecznych kartek. Zainteresowani mogli wziąć udział w quizie angielsko-polsko-śląskim. Były godki, bojki i werszki po śląsku. Publikowane zdjęcia przybliżają, ale nie oddają w pełni wielu emocji towarzyszących wydarzeniu. Dziękuję nauczycielom za dokumentowanie oraz przesłanie zdjęć.