Uczymy się fizyki przez doświadczenia OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI 2015

7.10.2015

Do Katowic uczniowie pojechali pociągiem, co dla niektórych było dodatkową atrakcją. Pokazy znane pod nazwą "Osobliwości Świata Fizyki" organizowane są corocznie we wrześniu już od 1984 roku. Uczniowie uczestniczyli w trzech odrębnych wykładach o różnej tematyce. Z pierwszego wykładu można było się dowiedzieć, że człowiek najprostsze technologie opanował zaledwie kilka tysięcy lat temu, a specyfikę świata w skali nano i mikro poznajemy dopiero od lat kilkudziesięciu. Przyroda zaś w swoich dziełach wykorzystuje zjawiska i prawa mikroświata od milionów lat.

Drugi wykład wyjaśnił uczniom, że silne oddziaływania w ciele stałym powodują powstanie układów uporządkowanych w sieć krystaliczną. Uczniowie zobaczyli, że to ma bezpośredni związek z pływaniem statkami i lataniem samolotami. Trzeci wykład dotyczył światła, czyli życiodajnej energii niesionej ze Słońca. Uczniowie zapoznali się również z wykorzystaniem obszarów światła niewidocznych dla oka ludzkiego czyli podczerwieni i ultrafioletu. Wszystkie powyższe wykłady poruszały trudne zagadnienia fizyczne, ale obejrzane pokazy pozwoliły je zrozumieć. Uczniom bardzo się podobało, to były dla wszystkich nowe interesujące doświadczenia.