Uczymy się fizyki przez doświadczenia ” OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI 2016″

6.10.2016

Do Katowic uczniowie pojechali pociągiem, co dla niektórych było dodatkową atrakcją (jeden debiut). Pokazy znane pod nazwą "Osobliwości Świata Fizyki" organizowane są corocznie we wrześniu już od 1984 roku. Uczniowie uczestniczyli w trzech odrębnych wykładach o różnej tematyce.

Z pierwszego wykładu można było się dowiedzieć, że Wszechświat zbudowany jest z cząstek elementarnych i próżni. Wszystkie bardziej złożone formy powstają dzięki oddziaływaniu cząstek ze sobą. Obecnie znane oddziaływania to grawitacyjne, elektromagnetyczne, silne i słabe.

Drugi wykład wyjaśnił uczniom zasady zachowania energii, pędu i momentu pędu w mechanice. Prawa te ułatwiają zrozumienie zachowania ciał w ruchu. Trzeci wykład dotyczył konstrukcji, które przetrwały wiele tysiącleci i ciągle zachwycają swoim pięknem i doskonałością. Zmieniły się materiały i technologie, ale podstawowe zasady projektowania pozostały bez zmian. Wszystkie powyższe wykłady poruszały trudne zagadnienia fizyczne, ale obejrzane pokazy pozwoliły je lepiej zrozumieć. Uczniom bardzo się podobało. Dużym plusem była możliwość bezpośredniego uczestnictwa uczniów w doświadczeniach. Na „własnej skórze” sprawdzali prawdziwość praw fizyki i otaczającej ich przyrody. To były dla wszystkich nowe interesujące doświadczenia.