Uczymy się fizyki przez doświadczenia

8.10.2014

W piątek 26 września uczniowie klas gimnazjalnych pojechali na wycieczkę do Katowic na Uniwersytet Śląski. Celem wyjazdu było oglądanie pokazów i doświadczeń z zakresu fizyki.

Do Katowic uczniowie pojechali pociągiem, co dla niektórych było dodatkową atrakcją. Pokazy znane pod nazwą "Osobliwości Świata Fizyki" organizowane są corocznie we wrześniu już od 1984 roku. Tematyka pokazów związana była z programem szkolnym. Wykłady z pokazami odbyły się w salach audytoryjnych Instytut Fizyki.
Uczniowie uczestniczyli w trzech odrębnych wykładach o różnej tematyce. Z pierwszego wykładu można było się dowiedzieć co łączy ze sobą huśtawkę, instrumenty muzyczne, widzenie barwne i najnowocześniejsze techniki magnetycznego obrazowania medycznego. Był to ruch drgający i zjawisko zwane rezonansem. Drugi wykład wyjaśnił uczniom, że źródłem dźwięku są ciała drgające oraz dlaczego lubimy muzykę, a drażni nas hałas. Trzeci wykład dotyczył ładunków elektrycznych. Na tym wykładzie uczniowie na własnej skórze sprawdzili do czego służy klatka Faradaya. Przekonali się, że ładunek elektryczny można trzymać w butelce. Nasza uczennica Basia z I klasy gimnazjum wzięła udział w pokazie i udowodniła, że włosy stają dęba nie tylko z przerażenia. Uczniom bardzo się podobało, to były dla wszystkich nowe interesujące doświadczenia.