Warsztaty czerpania papieru Muzeum w Rybniku

6.05.2015

15 kwietnia 2015 roku uczniowie klas 2A/P, 3B/P i  1BG/U wzięli udział w warsztatach czerpania papieru.
Wycieczkę edukacyjną zorganizowała pani Dorota Porwoł a opiekunką uczniów była pani Bożena Gawenda-Grabiec.

Zajęcia prowadzili bardzo mili i uśmiechnięci Państwo z Krapkowic, którzy w Krapkowickiej Baszcie prowadzą Wytwórnie Papieru Czerpanego „Czerpuś”.
Opowiedzieli nam o historii papieru czerpanego, przyjmuje się, że papier – właśnie w formie papieru czerpanego –  wynaleziono w Chinach w 105 roku, a w XI wieku zaczęto produkcję papieru czerpanego w Europie.
Każdy z uczestników wycieczki mógł osobiście wykonać metodą czerpaną swoją kartkę papieru. Sprawiło to uczniom i nauczycielom oraz pracownikom muzeum wiele radości.
Załączone zdjęcia pokazują etapy wykonywania papieru czerpanego: przygotowanie  masy, zlanie jej do kadzi, czerpanie ramką z sitem, odsączanie z wody, przełożenie arkuszy suknem wełnianym, suszenie.
Ponadto prowadzący zajęcia każdemu wręczyli pamiątkowe dukaty z Krapkowic oraz każdy otrzymał wykonaną przez siebie kartkę papieru.
Uczniowie byli aktywni na warsztatach i godnie reprezentowali nasza szkołę. Dziękujemy Muzeum oraz Wytwórni „Czerpuś” za wspaniałą zabawę, w trakcie której uzyskaliśmy dużo ciekawej wiedzy a nade wszystko umiejętności.