Wycieczki dydaktyczne w ramach Rybnickich Dni Kariery

24.10.2014

22 października w ramach VI Rybnickich Dni Kariery klasy gimnazjalne odbyły kolejną wizytę zawodoznawczą. Niestety aura w tym dniu była paskudna: cały dzień lał deszcz i panowało dojmujące zimno. Tak jak w poprzednim dniu pojechaliśmy autobusem komunikacji miejskiej.

W Ligockiej Kuźni w pobliżu zabytkowego drewnianego kościółka mieści się zakład pana Janusza Klugra – Kowalstwo Artystyczne. Uczniowie spodziewali się się tradycyjnej kuźni z wszelkim atrybutami…..z miechem kowalskim i kowadłem.  Niespodzianką dla nich było wyposażenie zakładu: maszyny do zginania prętów, giętarki do rur i profili, walcarki, skręcarki, zaginarki, szlifierki, ostrzarki do wierteł, gwinciarki, dłutownice… ogrom maszyn i urządzeń o tajemniczym zastosowaniu.

Na szczęście właściciel oraz pracownik zakładu demonstrowali nam różnorodne czynności i pracę tych maszyn i urządzeń.  Maszyny do kowalstwa artystycznego są bardzo drogie, właściciel jest pasjonatą i osobiście zbudował niektóre z nich. W zakładzie tym wykonywane są balustrady, kwietniki, poręcze, bramy, płoty oraz różnorodne detale na zamówienie klienta.
Uczniowie z zainteresowaniem oglądali przedstawiony im katalog ofert firmy.  Marzyli, ze w przyszłości kiedy będą już „na swoim” zamówią sobie bramę, płot  lub kwietniki…

Zapraszamy do galerii.