Zabawy z nauką

16.04.2013

Muzeum w Rybniku przygotowało wystawę interaktywną ZABAWY Z NAUKĄ. W dwa kolejne wtorki 12 i 19 marca 2013 roku uczniowie klas zawodowych IA, IB, IIA, licealiści oraz uczennica objęta nauczaniem indywidualnym wybrali się na wycieczki dydaktyczne, które zorganizowała pani Dorota Porwoł.

Wystawa interaktywna składała się z modeli, na których każdy zwiedzający mógł samodzielnie wykonać proste doświadczenia bawiąc się i ucząc jednocześnie. Opiekunem uczniów była również pani Anna Gwóźdź – nauczycielka fizyki, która pomagała, wyjaśniała oraz odpowiadała na dodatkowe pytania uczniów.
Nasi uczniowie byli bardzo aktywni w zwiedzaniu wystawy, interesowała ich tematyka wystawy: elektryczność i magnetyzm, hydrostatyka, ekologiczne sposoby wytwarzania  energii elektrycznej. Bawili się z zaangażowaniem i radością. Uczniowie mogli sprawdzić jak działa elektromagnes i dowiedzieli się jak go zbudować. Doświadczalnie sprawdzili na czym polega zjawisko indukcji elektromagnetycznej i poznali wiele urządzeń, których podstawą działania jest to zjawisko np. prądnica prądu przemiennego. Uczniowie sprawdzili także istnienie siły elektrodynamicznej, która znajduje zastosowanie w silnikach elektrycznych. Można było samodzielnie wykonać proste ogniwo galwaniczne z jabłka i dwóch różnych kawałków metali, a potem zmierzyć natężenie prądu. Uczniowie mogli się również przekonać o prawdziwości prawa Pascala oraz prawa Archimedesa, samodzielnie wykonując doświadczenia z zakresu hydrostatyki.
Wpisaliśmy podziękowania do Pamiątkowej Księgi Muzeum w Rybniku. Pracownice muzeum bardzo chwaliły naszych uczniów za ich kulturę bycia oraz aktywność.
Cieszymy się wszyscy i czekamy na kolejną interesującą – jak zwykle – wystawę tematyczną.

Zapraszamy do galerii.