Znaczki okresu transformacji

18.10.2021

Zespół Szkół nr 6 w Rybniku uczestniczy w przedsięwzięciu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” związanym z 40-leciem wprowadzenia w Polsce staniu wojennego. W ramach obchodów jubileuszu w naszej szkole gościliśmy interesującą wystawę „Przemilczane historie na
znaczkach poczty podziemnej z lat 80. XX wieku”.
Działalność wydawnicza antykomunistycznej opozycji nie ustała 13 grudnia 1981 r. czyli z chwilą wprowadzenia stanu wojennego w naszym kraju. W podziemnych drukarniach powstawały nie tylko ulotki, prasa, książki, ale również znaczki pocztowe. Twórcy ekspozycji chcieli w ten sposób przypominać o wydarzeniach czy postaciach przemilczanych lub zakłamanych. Dzięki temu Polacy mieli dostęp do informacji, które wcześniej w oficjalnej prasie, drukowanej w PRL nie miały szansy wyjść na światło dzienne. W ramach realizacji projektu nauczyciele historii i języka polskiego uczestniczą w wykładach on-line organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, a uczniowie przygotowują się do konkursu literackiego – „Wywiad ze świadkiem historii”. W związku ze specyfiką naszej szkoły młodzież na kierunku Drukarz wspólnie z nauczycielami zawodu przygotowuje wystawę pt. „ Drukarz zawód z przyszłością, ale i… z ciekawą przeszłością. W grudniu przewidziano organizację wystawy artefaktów i przedmiotów z lat 80. XX w.