„Żyj smacznie i zdrowo”

21.01.2018

17 stycznia uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku brali udział w biegu ulicznym w ramach programu edukacyjnego '”Żyj smacznie i zdrowo” akcja marki Winiary. Program zakłada popularyzację zdrowego trybu życia, walkę z otyłością tj. połączenia aktywności fizycznej ze spożywaniem zdrowej żywności. Bieg przeprowadzono na terenie dzielnicy Rybnik-Boguszowice. Planując termin zorganizowania imprezy należało wybrać dzień, kiedy powietrze w mieście będzie bezpieczne dla uczestników biegu. Organizatorami przedsięwzięcia byli uczniowie klas gimnazjalnych. W biegu uczestniczyło 52 uczniów z klas gimnazjalnych i przysposabiających do pracy pod opieką swoich nauczycieli. Uczniowie szkoły to młodzież z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz dodatkowymi problemami zdrowotnymi. Uczniowie zostali podzielnie na dwie grupy według sprawności dziecka oraz zaleceń lekarskich. Uczniowie o niższym stopniu sprawności motorycznej w tym na wózkach, poruszali się krótszą i łatwiejszą trasą. W drugiej grupie znaleźli się uczniowie sprawniejsi ruchowo, samodzielni, który mieli do pokonania dłuższy i nieco trudniejszy dystans. Obydwie grupy spotkały się na siłowni pod chmurką gdzie wspólnie wysłuchali informacji na temat zdrowego odżywiania, znaczenia aktywności ruchowej oraz piramidy prawidłowego odżywiania. Chętni mieli okazję poćwiczyć na siłowni. Zakończeniem marszobiegu ulicznego był wspólny poczęstunek w formie zdrowych i pysznych kanapek przygotowanych przez uczniów pod okiem nauczycieli. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach 8 edycji programu „Żyj smacznie i zdrowo” marki Winiary. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Żywności i Żywienia.