Żywa lekcja historii

21.11.2018

W poniedziałek 19 listopada 2018 uczniowie szkoły uczestniczyli w spotkaniu z rotmistrzem Krzysztofem Banasiem herbu „Dołęga” ze Stowarzyszenia Szlachty Wielkopolskiej. Rotmistrz został zaproszony, by przybliżyć nam historię naszej Ojczyzny. Mieliśmy również okazję obejrzenia starej broni. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja historycznych wojskowych nakryć głowy. Wśród nakryć oglądaliśmy czako kawaleryjskie gwardii napoleońskiej, czako huzarów napoleońskich, kepi francuskie oraz okrągłą czapkę legionistów zwaną maciejówką. Marszałek Józef Piłsudski był fanem „maciejówki” i nosiło ją całe życie.

Poniedziałkowe spotkanie z Rotmistrzem odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości i zostało zaplanowane w projekcie „100 flag na 100 lat Niepodległości Polski”. Projekt powstał pod patronatem Stowarzyszenia „Dla Dobra” i jest współfinansowany ze środków miasta Rybnika.